Komunikacja a izolacja społeczna

Siedzimy w domu. A przecież człowiek to istota społeczna. Co nam dają interakcje społeczne?

 • jesteśmy zauważeni,
 • nie jesteśmy sami,
 • wspólnie przeżywamy różne doświadczenia,
 • humor sytuacyjny,
 • możemy przewodzić działaniom jakiejś grupy społecznej (rola lidera),
 • możemy podporządkować się pod propozycje lidera (osoby, które nie lubią przejmować inicjatywy),
 • krzyżowanie się różnych punktów widzenia prowadzi do innowacyjności i kreatywności,
 • dostajemy pomoc, kiedy jest potrzebna,
 • dzielimy postawy i idee w formie aktywnej bądź pasywnej,
 • poczucie bycia częścią większej całości,
 • akceptacja

Co tracimy przez izolację społeczną?

To zależy, jak to rozegramy. Można zastąpić spotkania bezpośrednie komunikacją online. Jeśli jesteśmy w stałym kontakcie z rówieśnikami – na grupach, bezpośrednio, na forach – wówczas nie jesteście sami. Możecie wspólnie przeżywać różne sytuacje. Dzielić się absurdami życia domowego, szkolnego. Wymieniać komentarze dotyczące idei, poglądów, opinii.

Minusem takiej komunikacji, np na grupie, jest konformizm – kiedy silna jednostka wyrazi opinię, osoby o niższej pozycji w grupie nie chcą często wyrażać opinii przeciwnych. Gdy jedna osoba powie, że nie chce brać w czymś udziału – reszta często podąży jej śladem.

To naturalne. Jednak mając świadomość mechanizmów grupowych możecie trochę pomieszać w zasadach psychologii społecznej.

Kiedy wyrażacie swoją opinię zostawcie w niej miejsce na odmienne opinie innych.

Np.: zamiast pisać „To jest głupie i nie ma sensu tego robić” napiszcie „Ja nie mam ochoty na coś takiego, ale jeśli wy chcecie to ok. Nie musicie się mną sugerować”. Jeśli reszta faktycznie podziela Waszą opinię to pewnie też zachowa się jak Wy. Gdy jednak mają przeciwne odczucia – mogą wtedy spokojnie postąpić inaczej albo wyrazić inny pogląd.

W czasie izolacji społecznej ważne jest pamiętanie o wszystkich. Gdy widzicie, że ktoś jest mało aktywny w grupie – zagadnijcie go w osobnej wiadomości. Sprawdźcie co słychać u kolegów/koleżanek z klasy, z którymi na co dzień nie utrzymujecie bliskich kontaktów. Zadbajcie o siebie nawzajem.

Zwłaszcza osoby o ekstrawertycznym usposobieniu, które mają teraz duży deficyt interakcji społecznych – możecie pisać do osób, z którymi normalnie mało lub wcale nie gadacie. Zajmiecie czymś czas a znajomych włączycie w większą całość. Nikt przecież nie lubi być pomijany.

Kiedy w szkole z czymś sobie nie radzimy i nagle ktoś oferuje nam pomoc – robi się miło. Teraz, w czasie izolacji nie widać, że coś sprawia Wam trudność.

Proście o pomoc! Kolegów, koleżanki, nauczycieli. Komunikujcie trudności. To, że jesteście odizolowani nie znaczy, że jesteście zostawieni sami sobie z zadaniami szkolnymi. Jeśli komunikaty nauczycieli są nieprecyzyjne – powiedzcie o tym, dopytajcie. Jeśli zadanie jest trudne – rozwiążcie je wspólnie z kimś.

To zapewni Wam pomoc, która pojawiała się do tej pory spontanicznie.

Najtrudniejsze, w izolacji, jest odosobnienie poznawcze – czyli niemożność zrobienia burzy mózgów. Praca w grupie powoduje wymianę poglądów na bieżąco. Wspólne rozwiązywanie problemów to więcej pomysłów, a tym samym większe szanse na innowacyjność i kreatywność. Czy można to zrobić online? Można.

Rozwiązujcie wspólnie zadania. Łączcie się w kilka osób podczas pracy, ale także by po prostu ze sobą pogadać. Róbcie to przez komunikatory video – skype, messenger, whatsapp – cokolwiek. Będziecie się wtedy widzieć. Będzie mniej niedopowiedzeń. Komunikacja niewerbalna jest ważną funkcją relacji. Jeśli tylko możecie – patrzcie na siebie, na swoje reakcje, mimikę, gesty.

Trochę te nasze relacje będą musiały się zmienić. Ale przy odrobinie wysiłku i przy dobrodziejstwach technologicznych uda się tę komunikację utrzymać.

Stay tune,

OK

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s